Češi se moře nebojí Adrenalinová pánská jízda, rodinná dovolená a sex!

13.08.2014 14:49

To jsou tři nejčastější důvody, pro které Češi vyplouvají na moře. Jestliže před deseti lety byl hlavním důvodem k vypůjčení sportovní jachty adrenalin a zážitek z neznámého, nyní si jachtu čím dál častěji půjčují milenecké páry sami pro sebe. Vědí, že získají dokonalý azyl, protože na moři je manžel či manželka opravdu nenajde.

 

„Nejvyhledávanější destinací stále je oblíbené Chorvatsko. To Čechy láká díky krásné přírodě, spoustě ostrovů, možnosti složit zde kapitánské zkoušky a také pro svoji jazykovou příbuznost.“ Říká Roman Navrátil z charterového portálu www.chatanavode.cz V posledních pěti letech je jasně patrný odklon od této lokality, především u náročnější a bohatší klientely.

Ta se čím dál častěji pouští do cestovatelsky přátelštějších lokalit jako je například Itálie nebo Francie, ale neomezuje se jen na Evropu. Nebojí se vycestovat a provozovat jachting v Asii, Americe nebo Austrálii a přilehlých ostrovech. Do tohoto dobrodružství se však pouští hlavně zkušení jachtaři, kteří už na moři něco zažili, pro začátečníky je Středomoří stále ještě bezpečnější a jistější destinací.

Pánská jízda

Fenoménem minulého desetiletí byla takzvaná „pánská jízda“. Obvykle se jednalo o skupinku cca šesti až deseti přátel, kteří se vydali do Chorvatska, kde si podle svých finančních možností pronajali plachetnici a vyrazili na moře. Při první plavbě si obvykle najali kapitána, aby je naučil základy jachtingu, aby vzápětí složili kapitánské zkoušky a poté už vyráželi na moře sami.

„Kombinace alkoholu, nedostatku zkušeností a minimum respektu vůči moři byla a je poměrně častou příčinou nepříjemných potíží na moři.“ Říká Roman Navrátil a dodává, že i dnes se stává, že lodě s českou posádkou u některého z ostrovů ztroskotají a pokud je ve hře alkohol, obvykle se dostanou i do problémů s charterovou společností, která vyžaduje finanční spoluúčast na nehodě. Nebo tyto sváteční posádky neodhadnou reálné nebezpečí, takže dojde ke kolizi lodí s ošklivým zraněním. Pokud se k výše uvedeným faktorům přidá i špatné počasí a nezkušená posádka i přes varování místních vyjede na moře, nečeká je jen adrenalinový zážitek, ale často i boj o holý život, což si z řad suchozemců dopředu uvědomuje málokdo.

Rodinná dovolená

Jakmile první průkopníci českého jachtingu založili rodiny, hledali možnost, jak vyjet na moře i s malými dětmi. „Lidé bez zkušeností s jachtingem by se na moře s opravdu malými dětmi a miminky nikdy nevydali. Často se mylně domnívají, že plavba je pro miminko nebezpečná. Opak je ovšem pravdou. Daleko větší nebezpečí číhá na děti, které už běhají sami, jsou neposlušné nebo hyperaktivní, u nich je riziko zranění na lodi daleko větší.“ Konstatuje Navrátil a dodává, že nejvíc si plavbu na moři užijí děti ve školním věku, pro které to je opravdový prázdninový zážitek. Také rodiče už vědí, co od svých ratolestí mohou očekávat a jak budou například v případě nepříznivého počasí nebo jiného problému děti reagovat, jsou tedy klidnější a dovolenou si celá rodina obvykle perfektně užije.

Fenomén posledních let – na jachtu s milenkou

V posledních letech se objevuje čím dál větší množství párů, které vyjíždí na krátkou utajenou dovolenou, zato několikrát do roka. Zvyšující se kupní síla střední a vyšší příjmové skupiny jim dovoluje vyrazit na eurovíkend na jachtu, občas s sebou berou i další pár a pronajímají si častěji motorové jachty, ale není výjimkou, že se raději ubytují na plachetnici. Jedno však mají společné. Manželky s dětmi nechávají doma a jednou si užít prodloužený víkend s milenkou. Tyto páry se pak nejčastěji uchylují do Itálie nebo Francie, které jsou vyhlášené svou romantickou atmosférou a skvělým jídlem. Obojího si užívají do sytosti, aby se po nikým nerušeném čase stráveném v náručí milenek vrátili zpět ke svým rodinám a po zbytek roku byli zase za vzorné manžele a otce. Tento trend letos opět zesílil, a to i přes doznívající ekonomickou krizi. Někteří podnikatelé si v zahraničí dokonce kupují vlastní lodě, které jim teď slouží jako příležitostný milenecký azyl, do budoucna však plánují na lodi trávit své volno či důchod stejně, jako to dělají dobře zabezpečení důchodci v cizině.

 

Zdroj: www.chatanavode.cz