Jedno z deseti dětí se narodí předčasně

12.11.2014 13:11

Každoročně si v kalendáři připomínáme státní svátek připomínající 17. listopad 1989, ale málokdo už ví, že se tento den slaví i Světový den předčasně narozených dětí. Počet komplikovaných těhotenství se celosvětově neustále zvyšuje a v současnosti se už zhruba jedno z deseti dětí narodí předčasně.

 

Tento trend potvrzuje i MUDr. Miloš Černý, primář neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Motol. „Jen během loňského roku se v České republice narodilo téměř 10 tisíc dětí předčasně, tedy mezi 24. a 37. týdnem těhotenství. A jejich celkový počet se rok od roku zvyšuje. Ještě před deseti lety jsme evidovali zhruba 6 procent takto narozených dětí, dnes to je již přes 8 procent a odborné odhady do budoucna nejsou o moc příznivější.“

Purpurová barva jako symbol

Světový den předčasně narozených dětí se slaví od roku 2010 vždy 17. listopadu a jeho symbolem se stala purpurová barva. Tento večer se již tradičně ponoří hlavní světové památky, důležité budovy i přírodní zajímavosti do purpurové barvy. Symbolicky tak dojde k podpoře malých bojovníků v jejich nelehkém boji. Rok co rok si totiž na celém světě svůj život po předčasném příchodu na svět vybojuje na 15 milionů dětí.

Dítě nedonošené nerovná se postižené

Putovní výstava s tímto názvem je během listopadu ke shlédnutí v Motolské nemocnici, které jí zapůjčilo zájmové sdružení Nedoklubko. Jeho výkonná ředitelka Lucie Žáčková chce prostřednictvím amatérských fotografií rodičů ukázat, že i velmi malé děti, které se původně vešly do dlaně, mohou být v naprostém pořádku a v drtivé většině nemají žádný zdravotní hendikep. „Za pomocí výstavy bychom rádi zbořili řadu mýtů a předsudků, se kterými se v naší společnosti stále ještě potýkáme. Chceme prostřednictvím fotografií ukázat, že i nedonošené děti díky nesmírné péči neonatologů, sestřiček a rodičů žijí úplně normální život, naprosto stejný jako jejich donošení vrstevníci.“ Říká o výstavě Lucie Žáčková.


 

Je důležité se připravit

Zvyšující se věk prvorodiček, klesající plodnost mužů, nejrůznější civilizační a jiné nemoci, stále větší zatížení elektronickým smogem i vzrůstající počet dětí, které přijdou na svět díky asistované reprodukci - to jsou jen některé z důvodů, proč lze předpokládat, že počet předčasně narozených dětí bude i do budoucna přibývat. „A na tento vývoj je nutné se již nyní připravit nejen kapacitně, ale také technickým vybavením jednotlivých pracovišť.“ Říká Kateřina Procházková, místopředsedkyně Nadačního fondu „N“, který se stará o získání finančních prostředků na nadstandardní vybavení neonatologického centra v motolské nemocnici. Přispět mohou firmy i jednotlivci finančním darem či formou DMS. Jen díky špičkovému vybavení dostanou předčasně narozené děti zase o něco větší šanci na kvalitní život bez postižení.

 

Zdroj: www.nadacnifondn.cz